Ξημερώνοντας η μέρα του σταυρού

79 χρόνια από το βομβαρδισμό της Κέρκυρας

Το βράδυ της 13ης Σεπτεμβρίου 1943, ξημερώνοντας η ημέρα της εορτής του τιμίου σταυρού, η γερμανική αεροπορία έκαψε το ιστορικό κέντρο της Κέρκυρας. Η Καθολική Αρχιεπισκοπή είδε τον Καθεδρικό της Ναό, τον ιστορικό ναό της Αννουντσιάτα, το μέγαρο της Αρχιεπισκοπής, τη Σχολή και το Οικοτροφείο των Γαλλίδων Καλογραιών της Συμπονοίας και πλήθος ακόμα κτιρίων να παραδίνονται στην πύρινη λαίλαπα. Ιστορία και κειμήλια αιώνων χάθηκαν για πάντα και το έργο της ανοικοδόμησης αποδείχθηκε δυσκολότερο και πιο αργό απ’ ότι είχε προβλεφθεί.

Στη φωτογραφία, από το αρχείο μας, ο Καθεδρικό Ναός των Αγίων Ιακώβου και Χριστοφόρου ασκεπής και καμένος, ανάμεσα σε άλλα ερείπια, κάποια εκ των οποίων, σαν ανοιχτές πληγές μνήμης, πυορροούν έως τις μέρες μας.

Σ.