Ιερός Ναός Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης

Μία από τις ιστορικότερες και αρχαιότερες εκκλησίες του νησιού, αυτή του Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης, εικάζεται πως το αρχαιότερο μέρος της αφιερωμένο στον Άγιο Άγγελο, είχε κτισθεί και παραχωρηθεί σε μία κοινότητα ελληνίδων μοναχών τα χρόνια των Δεσποτών της Ηπείρου, Αγγέλων Κομνηνών. Ο ακριβής χρόνος ίδρυσης του ναού παραμένει άγνωστος. Την 20η Μαΐου 1367 παραχωρείται στο Τάγμα των Κοινοβιακών μοναχών του Αγίου Φραγκίσκου οι οποίοι θα το μετατρέψουν σε αξιόλογο για την εποχή θρησκευτικό κέντρο. Την 20η Μαΐου 1386 η κερκυραϊκή κοινότητα θα προσφέρει μέσα στο ναό στο βενετό ναύαρχο Giovanni Miani τα κλειδιά της πόλης, διομολογώντας του την αφοσίωση των κατοίκων του νησιού προς την Γαληνοτάτη Δημοκρατία του Αγίου Μάρκου. Ο ναός που ανήκει στο ρυθμό της μονόκλιτης βασιλικής και χαρακτηρίζεται από το ρωμανικό κωδωνοστάσιο ανακαινίσθηκε και καθαγιάστηκε την 17η Σεπτεμβρίου 1621 από τον Αρχιεπίσκοπο Benedetto Bragadino. Το κεντρικό βήμα είναι αφιερωμένο στον Άγιο Φραγκίσκο και τα υπόλοιπα στην Αγία Βαρβάρα, στον Άγιο Αντώνιο της Παδούας, στην Υπεραγία Θεοτόκο και στον Άγιο Ρόκκο η εικόνα του οποίου μεταφέρθηκε από την ομώνυμη εκκλησία στη περιοχή Σαρρόκο Κέρκυρας. Δίπλα από το ναό υπάρχει ένα ακόμα παρεκκλήσιο ανακαινισμένο από τα βρετανικά στρατεύματα το 1850, αφιερωμένο στην Αγία Άννα. Ο ναός τιμάται την 4η Οκτωβρίου ημέρα μνήμης του Αγίου Φραγκίσκου και πανηγυρίζει τη 13η Ιουνίου, εορτή του Αγίου Αντωνίου της Παδούας.

Ο Ιερός Καθολικός Ναός Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης αναγνωρίστηκε επίσημα ως Θ.Ν.Π. με Αριθμό Απόφασης Αναγνώρισης 7/23.06.2015 του Πρωτοδικείου Κέρκυρας.

Διεύθυνση: Νικηφόρου Θεοτόκη 96, 491 00 Κέρκυρα
Έτος Ίδρυσης και Έναρξης Λειτουργίας: 1367