Ιερός Καθολικός Ναός Αγίου Ανδρέα

Οι καθολικές κοινότητες που υπάρχουν στην πόλη της Πρέβεζας και σε αυτήν των Ιωαννίνων, αποτελούν τμήμα της επαρχίας της Αρχιεπισκοπής μας της Κέρκυρας και μάλιστα διοικητικά από τις 18 Μαρτίου 1926, όταν η Ήπειρος προσαρτήθηκε στην Αρχιεπισκοπή Κερκύρας, Ζακύνθου και Κεφαλληνίας. Η παρουσία καθολικών στην Ήπειρο χάνεται στα χρόνια της βενετικής κατάκτησης του Ιόνιου χώρου, όταν στις περιοχές αυτές λειτουργούσαν κινητές συνήθως αποστολές διαφόρων μοναχικών Ταγμάτων. Οι πρώτοι Καθολικοί, ήρθαν στην Πρέβεζα στα τέλη του 13ου αιώνα και η καταγωγή τους ήταν από την Βενετία. Η Καθολική Κοινότητα της πόλης εμπλουτίστηκε στο διάβα των αιώνων από στρατιωτικούς και εμπόρους. Οργανωμένη ενορία, όμως, υπήρξε από τα μέσα του 19ου αιώνα μέχρι το 1946. Από τα τέλη του 19ου αι. και με την ανάπτυξη της Ιταλικής παρουσίας κατά την περίοδο του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, δραστηριοποιήθηκε τόσο στην Πρέβεζα όσο και στα Ιωάννινα το Τάγμα των Κοινοβιακών Μοναχών του Αγίου Φραγκίσκου, το οποίο είχε ιδρύσει κι ένα σχολείο για τα παιδιά των καθολικών και όχι μόνον οικογενειών της περιοχής. Στην πόλη της Πρέβεζας, υπήρξαν συνολικά 4 Καθολικές Εκκλησίες, όπως επίσης και σχολείο, καθώς και το Μοναστήρι των Φραγκισκανών. Ο Ενοριακός Ναός του Αγ. Ανδρέα χτίστηκε το 1901 με χορηγία του Αυτοκράτορα της Αυστροουγγαρίας Φραγκίσκου Ιωσήφ, για την εξυπηρέτηση των Καθολικών αλλά και των Ευρωπαίων που εργάζονταν στην ευρύτερη περιοχή.

Ο Ιερός Καθολικός Ναός Αγίου Ανδρέα αναγνωρίστηκε επίσημα ως Θ.Ν.Π. με Αριθμό Απόφασης Αναγνώρισης 1/15.07.2015 του Πρωτοδικείου Πρεβέζης.

Τελετή πρώτης Κοινωνίας στην Καθολική Εκκλησία της Πρέβεζας

Επωνυμία χώρου λατρείας: Ιερός Καθολικός Ναός Αγίου Ανδρέα