Ιερός Καθολικός Ναός Αγίας Οικογενείας
Η οργανωμένη παρουσία των καθολικών στα Ιωάννινα συμπίπτει με την εγκατάσταση των φραγκισκανών το 1870. Στην οδό Τσακάλωφ χτίζουν την πρώτη «Φραγκοεκκλησιά» όπως ήταν για χρόνια γνωστή και την κοινότητά τους. Ο ναός και το μοναστήρι περνούν διάφορες περιπέτειες και αντιμετωπίζουν διάφορες φθορές έως τα τέλη του Β’ παγκοσμίου πολέμου. Ανακαινίστηκε ριζικά τη δεκαετία του 1970 και εξυπηρετεί την μικρή κοινότητα καθολικών της Ηπείρου.
Ο Ιερός Καθολικός Ναός Αγίας Οικογενείας αναγνωρίστηκε επίσημα ως Θ.Ν.Π. με Απόφαση Αναγνώρισης, ως «παράρτημα Καθεδρικού», του Πρωτοδικείου Κερκύρας.