Ιερός Καθολικός Ναός Αγίου Νικολάου

Η Καθολική Εκκλησία του Αγίου Νικολάου βρίσκεται στον κεντρικό πεζόδρομο του Αργοστολίου, το Λιθόστρωτο. Είναι αφιερωμένη στον προστάτη των ναυτικών Άγιο Νικόλαο και έχει επικρατήσει να αναφέρεται ως ο Άγιος Νικόλαος των Λατίνων. Φιλοξενεί την περίφημη σε όλη την Κεφαλονιά εικόνα της Παναγίας της Πρεβεζιάνας. Πρόκειται για έργο βυζαντινής τεχνοτροπίας, που συγκεντρώνει πλήθος προσκυνητών, καθολικών αλλά και ορθοδόξων. Η καθολική κοινότητα της Κεφαλονιάς έχει τις ρίζες της στην εποχή της βενετοκρατίας και ο ναός αναγέρθηκε ως μοναστηριακός των Φραγκισκανών Καπουκίνων που εγκαταστάθηκαν στο νησί πριν το 1626. Υπέστη ριζικές αλλαγές το 1660 και το 1884 κυρίως εξαιτίας των σεισμών. Ανοικοδομήθηκε εκ βάθρων μετά το σεισμό του Αυγούστου του 1953 και αποτελεί τον ενοριακό ναό των καθολικών πιστών της Κεφαλληνίας.

Ο Ιερός Καθολικός Ναός Αγίου Νικολάου αναγνωρίστηκε επίσημα ως Θ.Ν.Π. με Αριθμό Απόφασης Αναγνώρισης 1/09.07.2015 του Πρωτοδικείου Κεφαλληνίας.

Επωνυμία χώρου λατρείας: Ιερός Καθολικός Ναός Αγίου Νικολάου
Έδρα: Λιθόστρωτο Αργοστολίου, 281 00 Κεφαλληνία