Βιογραφικό σημείωμα Καθολ. Αρχιεπισκόπου Κερκύρας, Ζακύνθου-Κεφαλληνίας και Αποστολικού Τοποτηρητή του Αποστολικού Βικαριάτου Θεσσαλονίκης

Σεβασμ. π. Γεωργίου Αλτουβά

Ο Αρχιεπίσκοπος Γεώργιος γεννήθηκε στην Αθήνα στις 28 Σεπτεμβρίου 1973. Έκανε τις εγκύκλιές του σπουδές στη Λεόντειο Σχολή Αθηνών (Πατησίων) από το 1979 έως το 1991. Σπούδασε φιλοσοφία και θεολογία στο Ποντιφικό Ιεροσπουδαστήριο της Απουλίας “Πίος ο 11ος”, στη Μολφέττα της Ιταλίας, από το 1992 έως το 1997.

Χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Σεβασμιώτατο Αρχιεπίσκοπο Καθολικών Αθηνών Νικόλαο Φώσκολο στις 5 Οκτωβρίου 1997 στον Ιερό Ναό Αγ. Λουκά, στο Ηράκλειο Αττικής (Ενορία από την οποία προέρχεται). Ακολούθως ενεγράφη στην Ποντιφική Σχολή Πνευματικότητας “Teresianum” στη Ρώμη για Μεταπτυχιακό, όπου σπούδασε επί δύο έτη και παρουσίασε την εργασία του.

Χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Σεβασμιώτατο Αρχιεπίσκοπο Νικόλαο Φώσκολο, στις 3 Οκτωβρίου 1998, στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Διονυσίου.

Εργάστηκε ως βοηθός Εφημέριος στον Καθεδρικό Ναό του Αγ. Διονυσίου από τις 31 Δεκεμβρίου 1999 και ταυτόχρονα ως αντικαταστάτης Εφημέριος στην Ενορία του Αγ. Λουκά στο Ηράκλειο Αττικής κατά το 2000.

Διορίστηκε Εφημέριος της Ενορίας Αγ. Βαρβάρας Λαυρίου και Βούλας από το 2001. Τότε διετέλεσε για τρία έτη Εκκλησιαστικός Παραστάτης για τoυς Εφήβους της Εκκλησιαστικής Επαρχίας Αθηνών. Ακολούθως διορίστηκε βοηθός Εφημέριος στον Καθεδρικό Ναό του Αγ. Διονυσίου το 2011 και Εφημέριος στον ίδιο ναό από το 2015 μέχρι και σήμερα.

Υπήρξε μέλος του Συμβουλίου Πρεσβυτέρων του Αρχιεπισκόπου από το 2007 έως σήμερα, Δικαστής στο Πρωτοβάθμιο Εκκλησιαστικό Δικαστήριο από το 2013, Διευθυντής των Ποντιφικών Ιεραποστολικών Έργων στην Ελλάδα από το 2014 και μέλος της Συνοδικής Επιτροπής για τη Θεία Λατρεία.

Δίδαξε Θρησκευτικά στη Λεόντειο Σχολή Νέας Σμύρνης από το 2001 και στην Ελληνογαλλική Σχολή Άγ. Ιωσήφ στην Πεύκη, από το 2016 μέχρι το 2019.

Στις 14 Σεπτεμβρίου 2020 η Α.Α. ο Πάπας Φραγκίσκος, τον εξέλεξε Αρχιεπίσκοπο – Μητροπολίτη Κερκύρας, Ζακύνθου – Κεφαλληνίας και Αποστολικό Τοποτηρητή του Απ. Βικαριάτου Θεσσαλονίκης.

Η Επισκοπική του χειροτονία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2021 στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Διονυσίου Αθηνών από τους Καθολικούς Αρχιεπισκόπους Αθηνών Σεβαστιανό, πρώην Αθηνών Νικόλαο και τον Αποστολικό Νούντσιο στην Ελλάδα Savio Hon Tai – Fai. Η ενθρόνισή του στην Κέρκυρα πραγματοποιήθηκε επίσημα την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2021 και η εγκατάστασή του στον Καθεδρικό Ναό της Θεσσαλονίκης στις 13 Ιουνίου 2021.