Χορωδίες

«ΧΟΡΩΔΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ ΕΝΟΡΙΩΝ ΚΕΡΚΥΡΑΣ» ΚΕΡΚΥΡΑ

Στην Κέρκυρα, στα πλαίσια των ποιμαντικών δράσεων λειτουργούν δύο ενοριακές χορωδίες. Τη Δευτέρα 22-09-2014 στο Γραφείο της Ενορίας Ιεράς Καρδίας του Ιησού πραγματοποιήθηκε συνάντηση με θέμα τις Ενοριακές Χορωδίες και τις από κοινού συμμετοχές τους στις τελετές και εορτές των ενοριών.

Παρόντες ήταν οι δύο Εφημέριοι ο π. Μάριος Ρήγος, Εφημέριος της Ενορίας Αγίων Ιακώβου και Χριστοφόρου και ο π. Πέτρος Αρμακόλλας, Εφημέριος της Ενορίας Ιεράς Καρδίας του Ιησού, καθώς επίσης και τα Μέλη της Επιτροπής των δύο Ενοριακών Χορωδιών.

Στη συνάντηση αυτή, ομόφωνα, αποφασίστηκαν τα παρακάτω:

1. Οι δύο Ενοριακές Χορωδίες θα παραμείνουν ανεξάρτητες για τις λατρευτικές τελετές που αφορούν την Ενορία.
  2. Θα συμμετέχουν από κοινού στις ακόλουθες εορταστικές - λειτουργικές τελετές:
    • Εορτή Αγίου Σπυρίδωνος στην Καθολική Μητρόπολη
    • Εβδομάδα για την Ένωση των Εκκλησιών στην Καθ. Μητρόπολη (Θεία Λειτουργία της Κυριακής)
    • Μεγάλη Τετάρτη (Εορτή των Αγ. Ελαίων) στην Καθολική Μητρόπολη
    • Εορτή Αγίας Δωρεάς στην Καθολ. Μητρόπολη
    • Εορτή Αγίου Αντωνίου στην Εκκλησία του Αγ. Φραγκίσκου
    • Εορτή Ιεράς Καρδίας του Ιησού στον Ι. Ναό της Ιεράς Καρδίας
    • Εορτή Παναγίας του Καρμήλου στην Τένεδο
    • Εορτή Αγ. Ιακώβου και Χριστοφόρου στην Καθ. Μητρόπολη
    • Εορτή Αγίου Φραγκίσκου στον Ι. Ναό του Αγ. Φραγκίσκου και στον Ι. Ναό Ιεράς Καρδίας Ιησού
    • Μνήμη των Νεκρών στο Κοιμητήριο
    • Εορτή Χριστού Βασιλέα στην Καθολ. Μητρόπολη
  3. Θα συμμετέχουν από κοινού με την ονομασία «ΧΟΡΩΔΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ ΕΝΟΡΙΩΝ ΚΕΡΚΥΡΑΣ» με υπεύθυνη ως προς τη διεύθυνση και την οργάνωση, τους Εφημέριους και την Επιτροπή Χορωδίας της αντίστοιχης Ενορίας.
  4. Το Πρόγραμμα για τις αναφερθείσες τελετές θα περιέχει απλά και γνωστά κομμάτια και για την εκτέλεση τους θα γίνεται μόνο μία πρόβα, αν χρειάζεται, στο χώρο της εορτής.
  5. Η σύνθεση του προγράμματος θα συναποφασίζεται και από τους δύο υπεύθυνους.

Το παρόν κείμενο υπογράφεται ως ακολούθως:

ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΟΙ

ΟΙ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ