Ποιμαντικά κέντρα – Ενοριακές αίθουσες

Η Καθολική Αρχιεπισκοπή διαθέτει δύο Ποιμαντικά Κέντρα / Ενοριακές Αίθουσες στο πλαίσιο του ποιμαντικού έργου των Ενοριών. Το Ποιμαντικό Κέντρο «Αρχιεπίσκοπος Αντώνιος Βαρθαλίτης» της Ενορίας του Καθολικού Καθεδρικού και Ενοριακού Ναού των Αγίων Ιακώβου και Χριστοφόρου βρίσκεται στον ισόγειο χώρο της πολυκατοικίας στην οδό Δελβινιώτη 1 (όπισθεν Οκαζιόν). Ένας πλήρως εξοπλισμένος χώρος που καλύπτει τις ανάγκες της Ενορίας και των θεσμών, αλλά και που διατίθεται για την οργάνωση συναυλιών, ομιλιών, θεατρικών δραστηριοτήτων, συνεστιάσεων και άλλων εκδηλώσεων.

Η Ενοριακή Αίθουσα της Ενορίας Ιεράς Καρδίας του Ιησού στην Κωτσέλλα βρίσκεται στην κάθοδο της οδού Αλεξάνδρου Παναγούλη, δίπλα από το 9ο Δημοτικό Σχολείο της Κέρκυρας και της παρακείμενης Ιεράς Μονής των Φραγκισκανίδων Αδελφών και καλύπτει τις ίδιες ανάγκες.