ΗΜΕΡΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΗ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ «ΚΑΡΙΤΑΣ» ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας «Caritas», τα μέλη και οι φίλοι της τοπικής Οργάνωσης Κέρκυρας, θα οργανώσουν κέρασμα για τους πιστούς των δύο ενοριών της Κέρκυρας:

στην Ενορία της Ιεράς Καρδίας του Ιησού, Κωτσέλλα, μετά τη Θ. Λειτουργία των 10:00’ και στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Αγίων Ιακώβου και Χριστοφόρου (Duomo) μετά τη Θ. Λειτουργία των 10:30’, αντίστοιχα.

Τα έσοδα που θα συγκεντρωθούν θα αποσταλούν στην Κάριτας Ελλάς με σκοπό να συνδράμουμε το έργο της στο πλευρό των προσφύγων και των εμπολέμων.

“Κάθε πόλεμος αφήνει τον κόσμο χειρότερο από ό,τι στην κατάσταση στην οποία τον βρήκε. Ο πόλεμος είναι πάντα μια αποτυχία της πολιτικής και της ανθρωπότητας, μια επαίσχυντη συνθηκολόγηση, μια ήττα ενώπιον των δυνάμεων του κακού”

Πάπας Φραγκίσκος
Απόσπασμα από την εγκύκλιό του για την ειρήνη:
“Fratelli tutti”, 2020